1. kolo, sobota 05.08.2023, 17:00

TJ Dálnice SpeřiceSokol Lanžhot

2:5 (2:3)

Start divize se povedl, Speřice dostaly od Lanžhota pětku

Střeleckou potenci z letní přípravy si fotbalisté A-týmu Lanžhota přenesli i do divizní premiéry. V upršeném sobotním odpoledni zajížděli do Speřic a z Vysočiny si nakonec vezou vítězství 5:2, prosadilo se přitom pět různých střelců Lanžhota. Domácí sice rychle vedli, Lanžhot ale dvěma brankami Burace a Krče utkání otočil. A ačkoliv domácí po nedorozumění gólmana s obránci a následném faulu vyrovnali z penalty na 2:2, stoper Milota bleskově zařídil, že šli hosté do šaten s jednobrankovým vedením. V poločase sáhl trenér Hílek ke střídání obou křídel, a snad i to vedlo ke zlepšenému výkonu Lanžhotských. Brzy dodal klid hostům právě střídající Svoboda a gólový účet zápasu uzavřel kapitán Mikúšek. Už v úterý v 18 hodin čeká Lanžhot domácí utkání 1. kola MOL Cupu proti Startu Brno, nováčkovi MSFL.

TJ Dálnice Speřice:

Švec - Kolčava, Jančík, Honzárek (K), Pech, Řezáč, Merunka, Ereniáš (46. Vágner), Soukup (63. Duba), Pohan (80. Jiřík), Svoboda

Odráška - Šenk, Milota, Mikúšek (K), Ciprys (74. Piduchnyi) - Bogdalík (46. Svoboda), Totka, Krč (84. Jirava), Balážik, Kollár (46. Koprna) - Burac (74. Ravas)

Branky: 8. Jančík David, 39. Svoboda Pavel (pk) - 25. Burac Erik (asist. Balážik), 31. Krč Jakub (Totka), 42. Milota Tomáš (Totka), 49. Svoboda Richard, 80. Mikúšek Peter

Žluté karty: 59. Svoboda, 67. Jančík - 24. Ciprys, 68. Krč

Červené karty: 0

Rozhodčí: Landsman David - Soukupová Věra, Rosický Jakub; DFA Fridrichovský Miroslav

Diváci: 150

Stadion: Speřice

Stačilo osm minut a domácí po ztrátě balonu Lanžhota ve středu hřiště vedli. Po rychlém kontru se prezentoval nechytatelnou dalekonosnou střelou do šibenice speřický Jančík- 1:0. Vyrovnání přišlo ve 25. minutě, když na levé straně Balážik protečoval rychlou kolmici na Burace, který poprvé prostřelil brankáře Speřic - 1:1. O pět minut později ještě brankář domácích Bogdalíkovu střelu zprava vyrazil, ale domácí obrana balon neodkopla, Totka našel na malém vápně Krče, a ten už neměl problém dopravit balon do branky - 1:2. Ve 39. minutě se nedohodli obránci Lanžhota se svým brankářem, neuklidili balon, Odráška musel dobíhajícího hráče faulovat a kopala se penalta. Tu bezpečně proměnil Svoboda a srovnal na 2:2. Hned ve 42. minutě ale posadil Totka na hlavu Miloty parádní balon ze standardky a ačkoliv si domácí brankář na míč sáhl, ten prošel do sítě - 2:3

Po půli vystřídala obě křídla Lanžhota, Kollára s Bogdalíkem nahradil Koprna se Svobodou a právě poslední jmenovaný ve 49. minutě zařídil dorážkou na zadní tyčce gól na 2:4. Lanžhot mohl vyhrát i vyšším rozdílem, ale další šance zůstaly navyužity. Poslední slovo si ale přece jen vzali hosté, v 80. minutě využil nedůrazu domácí obrany Mikúšek, který celou akci na vlastní polovině ziskem balonu založil a po sprintu přes půl hřiště ji i zakončil. Speřická obrana totiž odvrátila Totkovu nahrávku do běhu přímo před lanžhotského kapitána, který dorazil balon do sítě - 2:5.

záznam zápasu:

Jiří Holenda (trenér Speřic): „Výsledek 2:5 není nic moc, ale předvedená hra prvních 60 minut byla uspokojivá. V obraně jsme bohužel vyrobili hrubé chyby, které soupeř ihned nekompromisně trestal. Pokud se zbytečných chyb vyvarujeme, tak můžeme hrát s takto kvalitními mužstvy. Terén byl suprově připraven a vydržel i přes vytrvalý déšť, který tu od pátku panoval. Pro další utkání ve Velkém Meziříčí nám opět bude chybět několik hráčů základní sestavy. Musíme vymyslet, jak to poskládat, ale věřím, že je dokážeme adekvátně nahradit.“

Jaroslav Hílek (trenér Lanžhota): „Utkání se hrálo za celkem chladného a deštivého počasí, ale kvalitně připravené hřiště ve Speřicích to moc nepoznamenalo. Terén byl v pohodě, jen jsme se docela dlouho zahřívali a brzy prohrávali, s čímž jsme úplně nepočítali. Bylo to těžší utkání, než jsme čekali. Začátek nebyl optimální, pomalu jsme se rozjížděli. Důležité bylo, že jsme po penaltě a vyrovnání Speřic na 2:2 dokázali rychle reagovat dalším gólem a do šaten šli s vedením 3:2. Ovšem druhý poločas už byl v naší režii a vítězství jsme si pohlídali. Nikdo se nezranil, takže jsme kompletní a můžu vybírat sestavu na úterní pohárové utkání se Startem. Je to náš rival, ale nově i třetiligový klub, polovina jejich kádru je nová, tak uvidíme, co nám dovolí. Ale přesto chceme postup, takže tomu upravíme taktiku a možná i sestavu.“